רצות למועצה

רצות למועצה

הרב אילה שני וד"ר גלית לנדסהוט מצליחות לשלב בלו"ז התובעני שלהן גם פעילות גופנית בסניף סטודיו סי בגבעתיים * עכשיו הן מסמנות את המטרה הבאה: התמודדות על מקום במועצת העיר בבחירות המקומיות * ישבנו איתן לשיחה על כוח נשי, פמיניזם והחזון שלהן לגבעתיים

גם לוח הזמנים העמוס של הרב אילה שני (54) וד"ר גלית לנדסהוט (40) לא מנע מהן לסמן את המטרה הבאה: התמודדות על מקום במועצת העיר גבעתיים בבחירות לרשויות המקומיות, שיתקיימו ב-30 באוקטובר.
אילה היא רב חילונית הומניסטית, פסיכולוגית, מאמנת להתפתחות אישית, בזוגיות ואם לשלושה בנים. גלית היא בעלת דוקטורט במדעי המוח, באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטה הפתוחה, ואם לשלושה ילדים.
לצד העיסוקים הרבים שלהן, השתיים מוצאות זמן גם לפעילות גופנית ולא מוותרות על האימונים בסניף סטודיו סי בגבעתיים.
את ההחלטה להשתלב בפוליטיקה המקומית קיבלו לאחר שחשו כי צביון העיר שבה הן מתגוררות משתנה לרעה בשל ניסיונות הדתה, כדבריהן, שנעשו בשנה וחצי האחרונות על ידי גורמים שונים, ביניהם גורמים הממומנים על-ידי הממשלה, כמו גרעין תורני שהגיע לעיר, ועמותת "הבית היהודי" שנכנסת אל מערכת החינוך הממלכתית, וכן גורמים פרטיים, כמו חב"ד וחסידות שטפנשט.
מדוע החלטתן להתמודד על מקום במועצת העיר?
אילה: "גבעתיים היא עיר חילונית, ליברלית וסובלנית – דבר שלא מובן מאליו. חשוב לי לשמור על כך שהעיר תהיה נאמנה לערכים שלה כמו חינוך טוב ושמירה על סביבה ירוקה. המודעות הפוליטית שלי גברה והחלטתי שזה מספיק חשוב לי כדי להיות מעורבת. מה גם שכתושבת העיר זו חלק מהמחויבות שלי".
גלית: "אני פעילה בשנה האחרונה בהתארגנות התושבים 'גבעתיים חופשית',  שהוקמה על רקע עדויות להדתה בעיר במקומות כמו גני ילדים, בתי ספר ובמרחב הציבורי. כאם לשלושה ילדים בגילי בית ספר וגן, חשוב לי לשמור על אופייה החילוני של העיר ולאפשר לצד החופש לדת גם חופש מדת".
כיצד הגיבו משפחותיכן להחלטתכן להשתלב בעולם הפוליטי?
אילה: "בני משפחתי מפרגנים לי מאוד ואמרו שהם חושבים כי אני האישה הנכונה לתפקיד. הם תומכים בי וגאים בי. אני מקווה שהם גם לומדים ממני – להילחם על דברים שחשובים להם".
גלית: "המשפחה שלי הבינה כי הלהט שקיים בי לעשייה חזק והיא תומכת בי ועומדת מאחוריי. אני מרגישה כי התחום שאני מתמקדת בו משפיע על רובנו. תמיכת התושבים בנו מאוד משמעותית. חשוב שאנשים יצביעו – לא כולם יודעים שלמועצת העיר יש השפעה לא פחות מהממשלה ומהכנסת. ראוי גם לציין כי חבר מועצה זה תפקיד התנדבותי הנעשה מתוך תחושת שליחות ציבורית".
אם תיבחרו, אילו שינויים בעיר תרצו להוביל?
אילה: "ארצה לשמור על גבעתיים עיר חופשית, סובלנית ופלורליסטית במערכת הקהילתית ובמערכת החינוך. ארצה שהתלמידים והמורים יכירו מקרוב בערכים החילוניים, הליברליים והציוניים – ושיהיו גאים בכך! חיים של חופש ושוויון הם מאוד משמעותיים ואין להתפשר או להיכנע לניסיונות הדתה. ארצה גם להביא תרבות יהודית וישראלית חדשה, לא אורתודוקסית, תרבות חילונית בעלת היבטים הקשורים ליהדות ולמורשת שלנו כמו קבלת שבת וחגים. כמובן גם דברים הקשורים לקהילה, שמירה על איכות הסביבה, יזמות בתחומי הסביבה הירוקה וכדומה".
גלית: "נושא חשוב ומשמעותי ביותר בעיר ועבורי הוא נושא החינוך. גבעתיים, על אף שלכאורה מושם בה דגש על החינוך, אינה בעלת מערכת חינוך מתקדמת ואין בעיר יוזמות חינוכיות בעלות ערכים חדשניים. המטרה שלי היא לחדד את סוגיית החופש מהדת, להוציא עמותות אורתודוקסיות ממערכת החינוך הממלכתית ולאפשר פיתוח של זהות שמכבדת שוויון, פלורליזם, הומניזם וריאליזם. הייתי רוצה שלמערכת החינוך ייכנסו פרויקטים שמצעידים את החינוך קדימה למאה ה-21 ומקדמים יצירתיות, חשיבה מחוץ לקופסה, עידוד יוזמה חברתית והכנה של ילדינו למחר".

בגבעתיים אמנם יש ייצוג יחסית גבוה של נשים במועצת העיר, העומד על 47%, אבל גם אילה וגם גלית סבורות כי בשנת 2018 אנו עדיין חיים בחברה שוביניסטית שבה לגברים יש יותר כוח והזדמנויות מאשר לנשים, הנתפסות בעיקר כאמהות ובנות זוג ופחות כמי שמסוגלות להשפיע ולחולל שינוי.
אילה: "את הרשימה שלנו, 'מרצ גבעתיים חופשית', מובילה אישה ששמה ויוי וולפסון. ברשימה יש שלוש נשים ושלושה גברים. גלית ואני גאות ושמחות שיש מספר שווה של נשים וגברים ברשימה, ושיש בין שתינו אחווה וסולידריות של נשים שרוצות לקדם דברים ורצות ביחד. נשים מבינות בכל היבט של החיים וכדי שהן יקודמו, החברה צריכה לפעול למען מטרה זו. חשוב שנשים יהיו מעורבות בחיים הפוליטיים והציבוריים, מכיוון ששם מתקבלות ההחלטות שמשפיעות על החיים של כולנו. לנשים יש דרכים יעילות וטובות יותר להתמודד עם מחלוקות ושיתופי פעולה. באופן כללי, עולם הפוליטיקה בנוי ומותאם לקידום הגברים ולכן זה מונע מנשים לתפוס מקום בולט. זה צריך להשתנות – וזה משתנה".
גלית: "חשוב שיהיו נשים בפוליטיקה, ובכלל – בכל עמדה של קבלת החלטות. נשים צריכות לייצג יותר את הציבור. אני שמחה מאוד שייצוג הנשים במועצה בגבעתיים טוב יותר ביחס לשאר הערים, ומקווה שבבחירות הבאות המצב יהיה טוב יותר גם ברשויות האחרות".
אילה: "כשמדברים על פמיניזם, צריך לזכור שהיסטורית נדרשו כמאה שנה עד שנשים קיבלו זכות בחירה. במאה שנה הושגו דברים רבים, ויושגו עוד בעתיד".

צילום: ינאי יחיאל

יולי 31, 2018 אין תגובות